Tworzenie gwintu zewnętrznego – narzynki

Narzynki dzielimy na metryczne, Calowe i drobnozwojne. W zależności od tego jaką operację chcemy przeprowadzić wybór narzędzia należy dobrać opierając się na kilku parametrach.

  1. Normy

Normy wymiarowe przyporządkowują wymiarom nominalnym gwintów  odpowiednie szeregi wymiarów zewnętrznych narzynki (średnice, grubości) oraz określają wymiary związane z mocowaniem narzynki w oprawce (położeni, wielkość otworów zaciskowych i kanałów)

Normy służą do przyporządkowania wymiarowi nominalnego gwintu dwa parametry. Pierwszym są szeregi wymiarów zewnętrznych narzynki czyli średnica i grubość, a drugi to mocowanie narzynki w oprawce.

Norma EN22 568 (DIN 223) ISO 2568 – Określa narzynki okrągłe do gwintów metrycznych zwykłych i drobnozwojnych, UNC, UNF, BSW, BSF oraz innych gwintów z wyjątkiem gwintów rurowych.

Norma EN 24 231 (DIN 5158) – określają narzynki okrągłe do gwintów rurowych G

Norma EN 24 230 (DIN 5159) ISO 4230 – narzynki okrągłe do gwintów rurowych R

Narzynki które spotykamy w katalogach przeznaczone są do nacinania najczęściej występującej tolerancji gwintu 6g dla gwintów metrycznych i 2A dla UNC UNF.

  1. Dobór materiału

Przy doborze narzynki mamy możliwość wyboru w zależności od obrabianego materiału.
I tak z oznaczenie 800 wykorzystamy do stali konstrukcyjnej, staliw do Rm Mniejszej bądź równiej 800 MPa

Przy oznaczeniu 800 SPN ze skośną powierzchnią natarcia przeznaczamy do pracy ze stalami jak wyżej ale z zapewnieniem wyższej jakości gwintu i do pracy w automatach

MS – to oznaczenie które mówi nam, że narzynka może być wykorzystana przy mosiądzu lub brązie krótkowiórowym.

INOX  – wykorzystamy natomiast do stali nierdzewnych, aluminium odlewnicze, żeliwo sferoidalne.

  1. Rodzaj gwintu

Gwint metryczny – najczęściej u  nas spotykany. Posiada zarys gwintu o kącie 60 stopni wykonane według normy DIN-EN 22 568

Gwint drobnozwojny – z normą DIN-EN 22 568 standardową tolerancją 6g wykonują gwint w jednym przejściu. Jest to klasa średnio dokładna przeznaczona do śrub niepowlekanych.

Gwint calowy G – stosowany głównie przy rurach dzięki swojej dużej szczelności możemy zastosować go przy elementach które mają kontakt z cieczą. Wykonany wg normy DIN-ISO 228

Elementy budowy narzynki

Fot. Fanar